Czapki z daszkiem są obecnie popularną formą nakrycia głowy. Wywodzą się z Anglii, kiedy to w drugiej połowie XVI wieku klasyczna płaska czapka z małym daszkiem stała się obowiązkowym elementem świątecznej garderoby mężczyzn powyżej szóstego roku życia. W ten sposób przedmiot ten rozpowszechnił się w wielu różnych populacjach brytyjskich.
Czapki z daszkiem w kulturze masowej
W XIX wieku czapki szybko przeniknęły do wielu dziedzin zawodowych. W takiej czy innej formie stały się one częścią umundurowania marynarzy, taksówkarzy, a później kierowców. Kapelusz ten był często noszony przez pracowników fabryk i zakładów, a nawet dżokejów na wyścigach.
W XX wieku czapka zakorzeniła się w kulturze amerykańskiej, gdzie zyskała znany, nowoczesny wygląd. Nazwa wymownie sugeruje, że pierwotnie takie nakrycia głowy były silnie związane ze sportem. Czapki z daszkiem były noszone przez baseballistów, ponieważ powiększony daszek chronił oczy przed słońcem.
Jak prawidłowo nosić czapkę?
Czapkę z daszkiem przede wszystkim zakładamy na głowę, a drugim sposób to łączenie czapki z innymi elementami garderoby i akcesoriami. Niektórzy przypinają czapkę do spodni. Obecnie nie ma jednoznacznej rady ani recepty na to, jak czapka z daszkiem damska powinna być noszona przez dziewczyny. Zasady są mniej więcej takie same dla obu płci.
Pierwszym aspektem jest sposób umieszczenia akcesorium na głowie. Uniwersalną opcją neutralną jest daszek skierowany do przodu. Jest to odpowiedni sposób noszenia dla każdego i w każdej sytuacji. Wariant odwrotny – z daszkiem z tyłu – jest uważany za młodzieżowy i tworzy frywolny, trochę chuligański nastrój. Rzadziej spotykane i dość oryginalne jest noszenie czapki z daszkiem na bok.